W dzisiejszym cyfrowym świecie ochrona danych jest kluczowa. Korzystanie z silnych haseł oraz przestrzeganie dobrych praktyk w Internecie stanowi podstawę cyberbezpieczeństwa. Nikt przecież nie chce, aby prywatne rozmowy czy zdjęcia oglądali wszyscy…
Wraz z rozwojem technologii, rozwijają się również hakerzy. Używając coraz bardziej wymyślnych sposobów, zdobywają dane i dostępy do kont w mediach społecznościowych, rachunków bankowych oraz innych, z pozoru zabezpieczonych systemów.
Pomaga im w tym moc obliczeniowa współczesnych komputerów, czyli liczba działań, jaką jest w stanie wykonać komputer w określonym czasie. Dzięki dostępnej technologii, hasła pokroju „123345” „QWERTY” czy „hasło” nie stanowią już żadnego problemu i są łamane w kilka sekund.
Łatwe do złamania są również hasła, które składają się z imienia i nazwiska czy imienia i daty urodzenia. Wiele danych personalnych wprowadzane jest do sieci przez… nas samych!
Przykład: Facebook, to inaczej 3 miliardy* aktywnych kont, co daje nam aż 3 miliardy imion, nazwisk, dat urodzenia, miejsc zamieszkania i wiele innych danych. Dlatego tak ważne jest, aby unikać tworzenia oczywistych haseł składających się z publicznych informacji, łatwych do zweryfikowania.
Dobre praktyki, czyli jak chronić swoje konta?
- Długość hasła ma znaczenie.
Im dłuższe hasło, tym trudniejsze do złamania. Powinno zawierać co najmniej 12 znaków, ale… Czy sama długość wystarczy?
Poniżej znajduje się hasło złożone z aż 21 liter. Jednak czy jest na tyle silne, aby nie dało się go złamać?
Hasło: QAZXSWEDCVFRTGBNHYUJM
Nie, choć sprawia takie wrażenie. Z pozoru trudne do zapamiętania hasło, to tylko zbitka liter kolejno ułożonych na klawiaturze.
Jeśli chcesz sprawdzić trwałość swojego hasła, skorzystaj z tabeli** poniżej:
- Wielkie i małe litery, liczby, znaki specjalne (np. # @ ! $ %). Hasło złożone w ten sposób, składające się z minimum 12 znaków, będzie hasłem silnym, trudnym do złamania. Współcześnie czas złamania takiego hasła szacuje się mniej więcej na około 34 tysiące lat.
- Indywidualne hasło do każdego profilu, serwisu czy konta. Dzięki temu, jeśli złamane zostanie jedno konto, nie ucierpią inne, a haker nie dostanie się do pozostałych za pomocą jednego loginu i hasła.
- Regularne zmiany hasła.
Wykonanie tej czynności dwa/trzy razy do roku zwiększa bezpieczeństwo kont i pomaga zabezpieczyć je przed wyciekami.

Jak zapamiętać silne hasła, różniące się od siebie względem profili?
Jeśli haker nie złamie hasła, konto jest bezpieczne?
Absolutnie nie! Zdarza się, że dostanie na to pozwolenie…
Coraz więcej słyszy się o phishingu. Czy zatem jest?
To rodzaj cyberataku, w którym haker podszywa się pod zaufane źródło, takie jak bank czy serwis internetowy, w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, numery kont bankowych czy dane karty kredytowej. Mechanizm opiera się na manipulacji i wzbudzaniu zaufania względem fałszywego źródła.
Ataki phishingowe często odbywają się przy wykorzystaniu linków, wiadomości e-mail, wiadomości tekstowych czy fałszywych stron internetowych, które są łudząco podobne do właściwych i prawdziwych stron.
Klikanie w niesprawdzone linki, otwieranie podejrzanych maili czy nawet zaufanie fałszywemu konsultantowi na linii mogą doprowadzić do katastrofy. Ważnym aspektem jest świadomość i ostrożność w poruszaniu się w Internecie.
Wejście na podrobioną stronę czy otworzenie podejrzanego maila, nie od razu oznacza włamanie na konto. W wielu przypadkach wymagana jest interakcja ze stroną, podanie danych czy logowanie.
Podsumowując, korzystanie z internetu mimo tego, że przynosi wiele korzyści i ułatwień – niesie ze sobą również ryzyko, dlatego tak ważne jest stosowanie się do wyżej wymienionych kwestii.
A może Twoje hasło już wyciekło? Sprawdź:
https://haveibeenpwned.com