Asia Wieczorek – dyplomowaną Dogoterapeutką

Jesteśmy niezwykle dumni z Asi Wieczorek – Wiceprezes naszej Fundacji, która w czerwcu ukończyła roczne studia podyplomowe na kierunku Dogoterapia. Dzięki zdobytej wiedzy uzyskała kwalifikacje Kynoterapeutki i wraz z Figą – swoją czworonożną podopieczną może od tej pory realizować się w tej profesji. 

Pasja, jaką jest pomaganie innym, wraz z ogromnym zamiłowaniem do zwierząt przeobraziły się w aktywność, jaką Asia może bez problemu nazwać spełnieniem jej marzeń. Aby przybliżyć drogę jaką musiała przebyć, porozmawialiśmy z nią i postanowiliśmy wspólnie podzielić się tym z Wami. 

 

 

Czym jest dogoterapia i jakie jest jej znaczenie?

Najprościej mówiąc dogoterapia to rodzaj terapii z udziałem psa, wspomagająca inne terapie takie, jak: fizjoterapia, psychoterapia, terapia pedagogiczna, oligofrenoterapia, socjoterapia, resocjalizacja, wspomaganie sensomotoryczne oraz wszelkie inne terapie prowadzone z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i osobami starszymi. Ma ona na celu poprawę zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego pacjenta. Należy jednak zaznaczyć, że dogoterapia nie jest substytutem tradycyjnych metod terapeutycznych, ale może stanowić cenne uzupełnienie i wzbogacenie procesu terapeutycznego. Co istotne, psy, które biorą udział w tego typu aktywności muszą zostać odpowiednio przeszkolone. Wyróżnia się trzy główne formy dogoterapii – Spotkanie z Psem, Edukacja z Psem i Terapia z Psem. W ramach nich wykorzystywane są różnego rodzaju metody i ćwiczenia, w zależności od celów edukacyjnych, czy terapeutycznych. Skuteczność, wspierające efekty i stale rozwijające się możliwości sprawiają, że dogoterapia zasłużenie zdobywa coraz większą popularność i uznanie.

 

 

Dlaczego taki kierunek? Co skłoniło Asię do podjęcia działań w zakresie dogoterapii?

Warto zacząć od tego, jaka jest historia Figi oraz w jaki sposób stała się członkiem rodziny Asi i Michała. “Figa pojawiła się w naszym domu jako 7-tygodniowy bobas i wywróciła nasze życie do góry nogami.” – opisuje Asia. Przyznaje ona także, że wybierając rasę oraz hodowle pupila, nie kierowała się faktem, iż Owczarki Szwajcarskie sprawdzają się, jako psy pracujące, choć słyszała takie głosy i opinie.

Przygoda rozpoczęła się w momencie, gdy Asia podjęła z Figą zajęcia w psim przedszkolu. Bardzo szybko okazało się, że Figa uwielbia się uczyć. W związku z tym, Asia rozpoczęła poszukiwanie dodatkowych aktywności, dzięki którym będą fajnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności. W ten sposób zrodził się pomysł rozwoju kariery Figi i Asi w zakresie dogoterapii. Najpierw Asia zdecydowała się zacząć od krótkiego – weekendowego kursu ABC Dogoterapii organizowanym przez Profesor Pies, który dał im solidne podstawy. Kolejnym krokiem były już studia  podyplomowe. Jak wspomina Asia, temat absolutnie pochłonął je obie.

 

 

Jak wyglądają studia podyplomowe na kierunku Dogoterapia?

Asia zdecydowała się na podjęcie studiów na Uniwersytecie Dolnośląskim we Wrocławiu, trwały one rok i odbywały się w formule hybrydowej. “Mimo, że część zajęć odbywała się online dużo praktykowaliśmy” – przyznaje Asia. Na większość stacjonarnych zajęć udawały się bowiem wraz z Figą wspólnie, dzięki czemu miały szansę zdobywać wiedzę i trenować pod okiem najlepszych specjalistów i pionierów dogoterapii w Polsce. 

Poza zagadnieniami związanymi stricte z dogoterapią, takimi jak wprowadzenie i predyspozycje psa do dogoterapii, metodyki i formy pracy z różnymi grupami docelowymi, na zajęciach omawiano bardzo dużo zagadnień związanych z behawiorystyką, pracą trenerską, zoopsychologią i zoofizjoterapią. 

Co jest warte podkreślenie to fakt, iż na wszystkich przedmiotach bardzo duży nacisk kładziono na dobrostan psa i jego relacje z przewodnikiem. Asia wspomina, iż właśnie to jest według niej najważniejsza wartość, którą wyniosła ze studiów.

Pierwsze samodzielne kroki Asi i Figi w dogoterapii.

Szkoła dała Asi bardzo dużo cennych lekcji i wskazówek, jak bezpiecznie wprowadzić psa do docelowej pracy. Przede wszystkim każdy z podjętych kroków musi być podejmowany bardzo rozważnie i spokojnie. Należy zapewnić psu odpowiednią uwagę i pozwalać powoli oswajać się z nowymi sytuacjami. Dlatego też, jeszcze w trakcie studiów Asia zaczęła wprowadzać Figę w nowe środowiska, które będą w przyszłości stanowiły ich miejsca pracy. Jednym z nich był Ośrodek Terapeutyczny Żurawinka, w którym Asia i Figa poprowadziły pierwsze zajęcia 31 maja. Ich praca oraz zaangażowanie zostały bardzo docenione, a nawiązane znajomości stanowią potencjał przerodzenia się w prawdziwe przyjaźnie. Mamy nadzieję, że kolejne aktywności przed nią, a współpraca z Ośrodkiem Żurawinka będzie kontynuowana. 

 

 

Perspektywy na przyszłość.

Studia dobiegły końcowi, a pierwsze zajęcia dogoterapeutyczne za Figą, ale co dalej? Asia, zapytana o perspektywy na przyszłość z uśmiechem przyznaje, że to dopiero początek. “W najbliższym czasie planujemy jeszcze jedno szkolenie, które pozwoli nam podnieść nasze umiejętności i przygotować się do egzaminu na psa terapeutycznego. Poza przygotowywaniami do pracy w dogoterapii, trenujemy Nosework i Rally-O, a niebawem może zaskoczymy Was czymś jeszcze!” – kończy Asia. 

Jak można zauważyć obie – zarówno właścicielka, jak i podopieczna są bardzo zmotywowane i dążą do samodoskonalenia się, z czego jesteśmy niezwykle dumni.  Fidze oraz Asi życzymy dużo wytrwałości, sukcesów i osiągnięcia zamierzonych celów!

 

 

Więcej wpisów

Asia Wieczorek – dyplomowaną Dogoterapeutką

Jesteśmy niezwykle dumni z Asi Wieczorek – Wiceprezes naszej Fundacji, która w czerwcu ukończyła roczne studia podyplomowe na kierunku Dogoterapia. Dzięki zdobytej wiedzy uzyskała kwalifikacje